субота, 18 травня 2013 р.

Виникнення гри



Не існує єдиної думки щодо походження перших ігор, де М'яч відбивали ногами. Згідно з китайськими легендами, футбол винайшов Жовтий імператор Хуанді близько 5 тисяч років тому. Також існують думки, що китайську гру «куджу» могли вигадати за часів Цинь Ші Хуанді або Ву Ді з династії Хань. Достеменно відомо, що вже у період династія Сун існували майже закриті клуби «куджу», куди було дуже важко потрапити. У китайському романі ^Річкові Заплави^, датованого , зображено, як грають у куджу в епоху династії Мін (1366—1644).
Китайські дослідними змогли обґрунтувати і довести першість Китаю в іграх з копаним м'ячем, тому ФіФА офіційно визнала цю країну батьківщиною футболу. В античні часи подібні ігри були в різних країнах: в Єгипті; в Японії — «кемарі», ймовірно, різновид куджу, який привезли з Китаю 600 року н. е. В античній Греції грали в «епіскірос», а в давньому Римі існувала гра «гарпастум», але там можна було брати м'яч у руки і використовувати силові методи боротьби, тому забава була схожа на регбі.
У Середньовіччі у Фрвнції грали в «ля суль» (ля шуль) мячем, з повітрям або ганчір'ям усередині, в італійських містах Флоренція та Падуяпопулярним було «кальчо» — жорстка гра, де можна було використовувати для відбивання кулі і руки і ноги, яка часто завершувалася травмами учасників. В італійській мові сучасний футбол зберіг старе ймення та називається італ. «calcio». Відомо, що ще в 1580 році граф Верніо (Джованні де Барді) видав правила кальчо. Шота Руставелі згадував про грузинську забаву «лело», але більшість середньовічних ігор дуже відрізнялися від сучасного футболу.У 1313 і 1314 роках вийшли укази англійського короля Едуарда, які забороняли в Лондоні неконтрольовану небезпечну гру, що збирала величезну кількість людей і закінчувалася численними пошкодженнями. Загалом до 1667 року в Англії вийшло понад 30 королівських указів, які в тому чи іншому вигляді забороняли гру у футбол. Футбол (англ. football) ставав дедалі популярнішим у Британії, футболістом був, зокрема англійський король Генріх VIII. Про гру згадували у своїх творах письменники XV—XVIII столітьДжуліаннаБарнс іФіліп Сідні, драматурги Джон Дей та всесвітньовідомийШільям Шекспір (у п'єсах БКорольЛірЮ і Комедія помилок).

Введення уніфікованих правил гри 

Кембриджському університеті, перший уніфікований звід футбольних правил, був складений в Кембриджському університеті в !848 році. Творці Кембриджських правил прагнули розробити гру, прийнятну для студентів, які грали в різні форми гри з м'ячем в приватних школах До того майже кожна школа і кожен футбольний клуб мали свої власні зведення правил. Одні правила допускали ведення і передачу м'яча руками, інші — відкидали; в одних командах кількість гравців обмежували, в інших — ні. В одних командах дозволялося штовхати, робити підсікання і бити суперника по ногах, в інших це було заборонено. Таким чином, англійський футболіст перебував у хаотичному стані. І в 1848 році була зроблена перша серйозна спроба виробити універсальний звід футбольних правил. Г. де Уїнтон і Джон Чарльз Трінг з Кембриджського університету зустрілися з представниками приватних шкіл Ітона, Харроу, Шрусбері, Регбі та Вінчестера з метою сформулювати і прийняти звід єдиних правил. Дискусія тривала 7 годин і 55 хвилин, в результаті якої був опублікований документ під назвоюКембриджски правилаЮ. Їх запозичили багато команд в районі Кембриджа але загального визнання вони не здобули. Тим не менше, Кембриджські правила стали першими розробленими футбольними правилами та передвісниками сучасного футболу. Вони відіграли значну роль в формуванні сучасних футбольних правил.
Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар